Wiewiórka

Wiewiórka jest gniazdownikiem, rodzi się łysa, głucha i ślepa, więc osierocona wymaga ciepła i spokojnego miejsca do bytowania. Należy jej zapewnić ciepłe i suche miejsce, może to być zamykane pudełko wyłożone pieluchami lub szmatkami, doskonale sprawdza się czapka z wełny lub polaru. Istotne jest by maluch mógł się do czegoś przytulić. Idealnie nadaje się do tego słoiczek lub mała butelka napełniona wrzątkiem i owinięta grubą pieluchą.

Karmienie
Ilość i częstotliwość zależy od stopnia rozwoju osobnika. Za jednym razem podajemy od 0,5 do 5-10 ml mleka.

noworodki i mało rozwinięte oseski karmimy co 2 godz
osobniki ślepe ale już dość owłosione lub osłabione, już widzące karmimy co 3 – 4 godz (z 5 – 6 godzinną przerwą nocną)
Oznaką sytości są lekko wypełnione boki ciała w okolicy brzusznej. Po pewnym czasie wiewiórka sama przestanie jeść, kiedy poczuje, że jest najedzona.

Wiewiórki już przy urodzeniu mają zęby, więc nie można ich karmić malutką butelką ze smoczkiem, ponieważ bardzo często przegryzają smoczki, co utrudnia dalsze pobieranie pokarmu.
Najlepsza jest strzykawka (bez igły):
o objętości 1 ml (insulinówka) dla wiewiórek bardzo małych, ślepych i krótko po otwarciu oczu
o objętości 2 ml – starsze, około tydzień po otwarciu oczu
o objętości 5 ml – starsze, dobrze rozwinięte, ale oporne na odstawienie od karmienia ręcznego.

Najlepsze jest świeże mleko kozie, ale można oczywiście podawać UHT lub instant)
Mieszanka: 5 łyżek stołowych mleka granulowanego rozpuścić w ok. 200 ml przegotowanej wody o temp. ok. 60º C + 5 łyżeczek śmietany UHT (12 – 18%).
Zastępczo można karmić mlekiem krowim (UHT 3,2%) lub Bebiko HA1 (ale może to wywołać biegunkę).

Pokarm przechowujemy w lodówce przez kilka dni. Przed każdym karmieniem należy upewnić się, czy mleko bądź mieszanka ma odpowiednio świeży zapach, smak. Następnie podgrzewamy go (nie może być za gorące!). Praktycznie najlepiej jest wlać mleko do małego pojemniczka i na parę minut wstawić go do gorącej wody. Do pokarmu dodajemy 1 raz dziennie 1-3 krople Vita-vetu lub szczyptę Bobovitu.
Pokarm ze strzykawki podajemy powoli (ale w tempie zjadania przez zwierzę). W przypadku zakrztuszenia się lub pojawienia mleka w nozdrzach należy jak najszybciej usunąć nadmiar mleka. Zachłyśnięcie się mlekiem jest głównym powodem zachłystowego zapalenia płuc i najczęściej prowadzi do śmierci zwierzęcia.

Pielęgnacja
Po każdym karmieniu (lub przed) konieczne jest wywołanie odruchu wydalania moczu (bardzo ważne!!!). Należy lekko pocierać okolice płciowe tamponem z waty aż do chwili wysiusiania.
Jeżeli pojawi się biegunka, należy podać doustnie szczyptę Smecty (jeśli biegunka wciąż będzie się utrzymywać – skontaktować się z lekarzem wet.). Jeśli zachodzi taka potrzeba, zwierzę można przemyć lekko zwilżonym, ciepłym tamponem z waty.
Nawet mała wiewiórka może mieć pasożyty zewnętrzne, więc należy ją jak najszybciej potraktować odpowiednim środkiem: Pularyl, Insectin, Frontline lub innym poleconym przez lekarza wet.
Należy codziennie sprzątać gniazdo małej wiewiórki.
Osierocone wiewiórki często okazują chorobę sierocą ssąc sobie lub rodzeństwu różne części ciała np. koniec ogona lub ucho itp. w przypadku wystąpienia podrażnień, opuchlizn należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

 

karmienie oseska wiewiórki

 

 
ZOO czynne jest w godz.  9:00-17:00 Dzieci do lat 12 mogą zwiedzać ZOO tylko pod opieką dorosłych!                                 Kasy zamykane są godzinę wcześniej.
Normalny - 25 zł. Ulgowy - 15 zł. Ulgowy z KMW - 13 zł
Rodzinny (2+1) tylko z KW - 50 zł.
Roczny imienny - 70 zł. Roczny imienny ulgowy - 52 zł.
Zobacz więcej>>
BIP ZOO WAW PL

 

Projekt i wykonanie: Vr24.pl - Wirtualne wycieczki